Skenování dílů závodního motoru týmu CULS Prague Formula Racing
Studentský tým CULS Prague Formula Racing se účastní prestižní mezinárodní inženýrské soutěže Formule Student. Studenti mají v této soutěži za úkol navrhnout, vyrobit a otestovat monopost formule student dle platných pravidel FSAE, se kterým se v létě vyrazí na závody porovnat se s konkurencí. Tato náročná soutěž se skládá s mnoha statických i dynamických disciplín, kde nezáleží pouze na rychlosti a spolehlivosti prokázané na závodní trati, ale cení se také originalita a propracovaná technická řešení, promyšlenost celkového konceptu, efektivita a ekonomičnost provozu.
Vzhledem k charakteru soutěže je tedy nutné provádět neustálý vývoj monopostu a posouvat limity stále dál. V letošním roce chystá tým CULS Prague Formula Racing na monopostu již s pořadovým číslem 6 vývojový skok zejména v oblasti motoru, ergonomie, elektroniky a podvozku. Pro vývoj je nejdříve zapotřebí sestavit kompletní 3D model formule, dále se provádějí výpočty simulace a následné verifikace, měření a experimenty s různými díly. Vlastní vyvinuté díly si většinou tým sám vyrábí nebo je upravuje. U některých dílů, které nelze vyrobit vlastními silami, jako např. pneumatiky, tlumiče, části motoru atd, jsou díly zakoupeny. U takovýchto dílů je potřeba dobře poznat detaily každého výrobku a provést zpětné inženýrství, aby bylo možné daný díl dále upravovat pro vlastní potřebu. Pro další práci s díly a následné inovace je velmi důležitá kvalita modelu a jeho přesnost.
Inovace ale někdy stojí spoustu úsilí i času, a tak je dobré nějaký občas ušetřit. Ideálním nástrojem pro velké zjednodušení práce, časovou úsporu a vyšší přesnost je bezesporu 3D skenování. Pro skenování konkrétně dílů motoru jako např. karter a blok motoru, klikový hřídel atd, bylo použito moderního 3D skenu, který za pár minut zvládl oskenovat tvarově extrémně náročné díly. Problémem nebyly ani složité křivky a záhyby odlitků ze slitiny hliníku, včetně naskenování drobných výrobních nedokonalostí s přesností na 0,02mm. Díky zkušenostem lidí z firmy Solidvision, kteří upravili modely po skenování, je nyní možné tyto součásti použít pro vývoj nového monopostu, respektive jeho srdce – motoru.
Vít Šulc
Production manager of CULS Prague Formula Racing Faculty of Engineering/Czech university of life sciences
https://culsracing.v2.czu.cz/cs/