Kolega, milovník starších spolehlivých vozů, se rozhodl pro výrobu těžko sehnatelné krytky na tažné zařízení. Problém vyřešil rychle, postupem jednoduchým a v oblasti reverzního inženýrství obvyklým: 3D skenování, modelace a 3D tisk.
Po naskenování nárazníku vznikl 3D model tvořený polygonovou sítí (1,2), tak pak byla použita jako podklad pro vytvoření a design samotné krytky vhodných rozměrů a tvaru v programu Solidworks (3,4,5,6). Takto vytvořený parametrický model byl opět převeden na polygonový model a vytištěn na obyčejné 3D tiskárně.
Pro mnohé z nás velmi nezajímavý a nudný proces, na kterém není nic inovativního. Proč tedy taková věc vůbec stojí za zmínku? Důvod je jednoduchý.
Když člověk uvidí výsledek projektu s reálným výstupem a fotografiemi, pak i zdánlivě banální postup vypráví, evokuje a dráždí naši fantazii.
Zde snad platí víc než kde jinde, že jeden obrázek řekne víc než tisíc slov. A tak postup, který se zdál být zprvu jasný najednou vzbuzuje otázky nebo nás nutí uvažovat nad tím, jak bychom stejnou věc provedli my. Jinak? Lépe? Rychleji? Kdo ví?
Proto mi snad prominete, že i takto jednoduchý příklad reverzního inženýrství s následným 3D tiskem prezentuji s upřímnou radostí a vzrušením.
Mimochodem výsledek je skvělý! A kolega z něj má radost.
Věřím, že se vždy najde někdo, pro koho je jednoduchý praktický příklad tou nejlepší vstupní bránou do světa praktického využití 3D technologií.