CT mikrotomografie umožňuje získat informace o vnější i vnitřní, opticky nepřístupné geometrii a také struktuře materiálu vzorku. Tato skutečnost otevírá této metodě velmi široké aplikační pole.
Jako jednu z řady aplikací lze využít mikrotomografii k určení počtu obtížně počítatelných (počet, viditelnost) objektů (částic, prvků).
Pro ilustraci takového příkladu jsme se rozhodli určit počet vláken v zubním kartáčku. Zde nás bude zajímat, jestli se výrobcem deklarovaný počet štětinek blíží hodnotě uváděné na obale (5460) a průměr vláken (0,1mm).
Po akvizici (v rozlišení 18μm) jsme provedli rekonstrukci v programu XAct a následně determinaci povrchu. K určení tloušťky vláken v programu VGSTUDIO MAX jsme použili modul Wall thickness. Naměřená střední hodnota vyšla 0,095 mm, což odpovídá výrobcem uváděným 0,1mm.
Pro přesné určení počtu vláken jsme použili jeden snímek řezu, který jsme analyzovali ve FIJI.
Z obrázků je patrné, že detekce jednotlivých vláken byla poměrně přesná. Výsledný počet vláken byl určen jako 5772, ale reálný počet bude ještě vyšší, neboť někdy se 2-3 vlákna sloučily do jedné buňky a byly počítány jako jedno vlákno.
VGSTUDIO MAX provádí kvantifikaci samozřejmě také. Poté, co v příslušném modulu detekujeme sledovanou a strukturu a necháme ji analyzovat s danými parametry vybraného modulu, máme k dispozici řadu statistických analýz, tedy i počet detekovaných objektů. V tomto případě nám však přišla jednodušší výše zvolená metoda.
RX Solutions (Desktom, XAct), Volume Graphics (VGSTUDIO MAX), FIJI.