Čím dál častěji se můžeme ve světě kolem nás setkat s pojmem „Reverse engineering“ (zkratka RE) – česky tedy reverzní inženýrství. Pokud nevíte, o co jde, nebo tušíte ale rádi byste si doplnili hlubší povědomí, tak je tento článek právě pro vás.
Jedná se o proces, kdy z již existujícího předmětu potřebujeme zpětně zbudovat datový model, který daný předmět kompletně popisuje pro budoucí znovu výrobu. S tímto pojmem se lze setkat v mnoha odvětvích. Například i v medicíně – mezi lidmi se začne šířit nový typ viru – pro tvorbu správné protilátky je nutné kompletně zmapovat z čeho se virus skládá a jak se chová. Následně lze vytvořit účinnou obranou látku.
V našem případě se však jedná o převod již existujícího dílu zpět do počítačové podoby. Reverzní inženýrství provádíme i pokud díl měříme klasickými měřidly (šuplerou, metrem, úhelníky…) a na základě těchto hodnot znovu díl budujeme v CAD systému. 3D skenování zde najde své uplatnění, pokud je měřený díl tvarově složitější nebo obsahuje mnoho prvků, které se musí proměřit. Časová úspora je pak znatelná a přesnost vyšší. Po naskenování máme také data uložená v PC a můžeme se k nim vracet bez ohledu na to, zda máme fyzický díl stále k dispozici.
Díl, který potřebujeme znovu vytvořit pro následnou výrobu, nebo archivaci naskenujeme pomocí 3D skeneru. Tím získáme jeho podobu 1:1 v digitální podobě – v počítači. Naskenovaný díl je však tvořen pomocí trojúhelníkové polygonové sítě. Formát zápisu bývá nejčastěji STL. Měnit přímo tuto trojúhelníkovou síť je velmi náročné, často téměř nemožné. Proto se naskenovaný díl musí pře-modelovat pomocí parametrických prvků, které lze upravovat a jednoduše měnit.
Následně tedy, za použití vhodného programu, díl přemodelujeme do parametrických prvků pomocí skicování a funkcí jako vysouvání, loftování, tažení atd. Vznikne tzv. CAD model, který můžeme dále upravovat a pracovat s ním. Jakmile je model v počítači zbudován, můžeme měnit jeho velikost a jednotlivé rozměry.
Časová náročnost znovu vytvoření CAD modelu, s kterým se dá dále pracovat, a například jej znovu vyrobit, se odvíjí od tvarové náročnosti daného dílu. Nezáleží na velikosti. Často může trvat 5x déle vytvořit model pro 5cm díl než pro 3metrový.
Na tuto otázku se vždy velmi obtížně odpovídá. Výsledný model je tvořen součtem několika odchylek, a to pak tvoří výslednou nepřesnost. Tyto odchylky se sice odlišují od reálného dílu, ale zároveň tvoří model, který je vhodný pro novou výrobu. Celková odchylka je tedy složena z:
Reverzní inženýrství je obrovským pomocníkem. Pomáhá znovu vyrábět díly, které už nikdo nevyrábí, nebo jsou nedostatkové. Velmi často se jedná o díly z poškozených strojů, náhradní díly pro veterány nebo znovu výrobu ukončených produktů, ke kterým se ztratila dokumentace. Samozřejmě lze jej využít i v kombinaci s 3D tiskem pro menší projekty v domácnostech (např. rozbitá krytka).
Čím více je díl tvarově složitější, tím delší čas je nutný pro zpracování dat v samotném počítači. Naskenovat a rovnou 3D tisknout se dají například jen sochy. Zde na desetinách nezáleží.