V současné době je na trhu mnoho zařízení, která umí nasnímat fyzické objekty do 3D podoby. Při výběru zařízení pro 3D skenování je nutné si odpovědět na tyto otázky:
REVERZNÍ INŽENÝRSTVÍ (RE)
Naskenovaná data budou předlohou pro tvorbu nového CAD modelu.
KONTROLA KVALITY (QC)
Pomocí 3D skeneru můžeme ověřit, zda je výrobek správně vyroben.
3D TISK
Naskenovaný 3D model lze ihned použít pro 3D tisk.
PRO DALŠÍ MODELOVÁNÍ DESIGNU („ZÁSTAVBA“)
Kolem nasnímaných dat lze vytvářet vlastní návrh nové součásti.
Žádný 3D skener nedokáže naskenovat díl o velikosti 2cm a zároveň 5m, sbírat data stejnou rychlostí a mít přesné výsledky.
Ke správnému výběru 3D skeneru je tedy důležité si stanovit rozmezí velikosti dílů. Při špatně zvoleném typu 3D skeneru dojde k zhoršení přesnosti a skener se bude hůře používat.
Pomocí 3D skenerů lze snímat objekty i s barevnou texturou. Tyto 3D modely lze následně používat pro video animace (prezentace) a grafické práce.
Zařízení snímající i barevnou texturu většinou skenují s menší přesností a jejich uplatnění je v archeologii, designu a památkové péči.
Skenery s vysokou přesností barevnou texturu nezachycují a používají se např. ve strojírenství.
Při volbě správného 3D skeneru musíme vzít také v úvahu místo (exteriér, interiér) kde bude zařízení provozováno. Aby bylo možné se 3D skenerem skenovat například venku, je nutné zvolit správnou technologii snímání objektu.
Při skenování je nutné také myslet na okolní teplotu, vibrace a světelné podmínky. Při výběru je tedy zapotřebí nastavit kritéria výběru tak, aby zařízení pracovalo s udanou přesností.
Při použití 3D skeneru mimo jeho pracovní podmínky může dojít ke zhoršení přesnosti, či znemožnění skenování.
Vytvoření 3D skenu jakéhokoliv objektu chce čas. Potřebný čas se odvíjí od požadovaného počtu skenovaných objektů za den.
Při sériové kontrole je nutné si stanovit kolik času má 3D skener na nasnímání potřebné geometrie.
V případě skenování lidského těla je zapotřebí postavu naskenovat co nejrychleji, jelikož neustále dochází k lehkému pohybu postavy.
Ne každý software umožnuje práci s výstupy ze 3D skenerů jako STL, OBJ, WRL,… Při výběru 3D skeneru je tedy nutné prověřit své možnosti. Pokud již zakoupené softwary tyto formáty nepodporují, bude nutné myslet i na výběr dalšího softwaru pro zpracování dat ze 3D skeneru.
Na trhu je spousta firem, které se dlouhou dobu zabývají vyvíjením softwarů pro reverzní inženýrství, kontrolu kvality a zpracování 3D dat pro jiné aplikace. Hlavními zástupci těchto firem jsou Creaform, 3D Systems, InnovMetric, Geomagic.